TD پیش بینی می کند که قیمت مسکن تورنتو به کف خواهد رسید

Submitted on چ., 03/15/2023 - 20:28

ریشی سوندی، اقتصاددان در بانک TD در تورنتو، پیش بینی می کند که فروش املاک و مستغلات در بسیاری از شهرهای کانادا ممکن است در نیمه اول سال کاهش یابد.

Sondhi هشدار می دهد که در تورنتو، رقابت برای تعداد کمی از املاک اخیراً سر و صدایی ایجاد کرده است، اما فروش هنوز بسیار پایین است.

وی خاطرنشان کرد: معاملات ملکی همیشه به دلیل شرایط معیشتی خریداران و فروشندگان انجام می شود، اما حجم معاملات اکنون به کمترین میزان خود در حدود ۲۰ سال اخیر رسیده است.

سوندی گفت که شاهد بهبود جزئی در روند فروش از سطوح بسیار پایین بوده است. اما معاملات کلی از اکتبر سال گذشته تا حد زیادی ثابت مانده است.

گوئلف، انترنیت، یکی از شهرهایی بود که در آن قیمت مسکن به شدت در طول همه‌گیری افزایش یافت، سپس در سال گذشته با شروع افزایش نرخ‌ها، به‌طور ناگهانی کاهش یافت.

Aimee Puthon مشاور املاک از Coldwell Banker Neumann Real Estate گفت برخی از املاکی که برای مدت طولانی در بازار بودند اخیراً فروخته شده اند زیرا خریداران با استرس تست کنونی احساس بهتری دارند.

او گفت که خریداران به "شرایط جدید" نرخ بهره بالاتر عادت می کنند، در حالی که در حال حاضر فروشندگان شروع به مواجهه با واقعیت کاهش قیمت مسکن کرده اند.

او گفت که خانواده‌ها در گوئلف تمایل دارند تراکنش‌های خود را با سال تحصیلی زمان‌بندی کنند، بنابراین احتمالاً پس از بسته شدن مدارس انتاریو در ماه مارچ، تعداد بیشتری از صاحب‌خانه‌ها در لیست قرار می‌گیرند. وی افزود که در حال حاضر حدود دو ماه سهام در بازار وجود دارد که نسبت به این زمان در سال گذشته جهش زیادی داشته است.

پوتون گفت، فروشندگان باید مطمئن شوند که دارایی آنها به خوبی نمایش داده می شود و گران قیمت نیست.

او به یک واحد آپارتمانی دو خوابه در مرکز شهر اشاره کرد که اخیراً به قیمت 575000 دلار وارد بازار شد. این ملک سه پیشنهاد دریافت کرد و به قیمت 600000 دلار فروخته شد.

در محله ای دیگر، یک خانه چهار خوابه طبقه بندی شده به قیمت 1.099 میلیون دلار پس از۳۰ روز در بازار به قیمت ذکر شده فروخته شد.

پوتون گفت: فروش خانه های بالای 1.2 میلیون دلار، همچنان کند است.

طبق گفته انجمن املاک همیلتون-برلینگتون (RAHB)، در منطقه اطراف همیلتون، موجودی در تمام بخش‌های قیمتی، به‌ویژه بخش‌های با قیمت پایین‌تر، در حال افزایش است.

تقاضا در این منطقه در طول همه گیری همه گیر افزایش یافته است، زیرا نرخ پایین وام مسکن و تمایل به فضای بیشتر، بسیاری از خریداران را به سمت خانه های تک خانوار در حومه شهر و املاک بزرگتر در مناطق روستایی سوق داد.

لو پیریانو، رئیس RAHB، گفت عرضه نمی تواند ادامه یابد و قیمت ها سریعتر از حد انتظار افزایش می یابد. پیریانو گفت در پایان ژانویه، مشابه سطح قبل از همه گیری منطقه کمتر از سه ماه موجودی انبار داشت .

قیمت پایه کاهش یافته است
RAHB گزارش داد که قیمت بنچمارک حدود ۲۰ درصد از 1,012,700 در ماه مشابه سال گذشته به 809,800 در ژانویه کاهش یافته است.

اقتصاددانان به‌دقت تمام اطلاعات جدید مربوط به اشتغال و قیمت مصرف‌کننده را رصد می‌کنند زیرا می‌توانند پیش‌بینی بازار مسکن خود را برای بقیه سال ۲۰۲۳ تنظیم کنند.

سوندی خاطرنشان کرد که بانک TD نسبت به بسیاری از پیش‌بینی‌کنندگان نسبت به انعطاف‌پذیری اقتصاد کانادا خوش‌بین‌تر است و پیش‌بینی کرد که کانادا احتمالاً بدون سقوط در رکود، در برابر نرخ‌های بهره بالاتر مقاومت خواهد کرد.

برای مهار تورم، بانک مرکزی کانادا یک سری افزایش نرخ را آغاز کرد و نرخ معیار خود را از ۰/۲۵ درصد به ۴/۵ درصد رساند.

سوندی گفت که اقتصاد هنوز تاثیر کامل افزایش نرخ را مشاهده نکرده است و او انتظار دارد که هزینه های مصرف کننده کند شود.

او گفت که برخی از صاحبان خانه ها با پرداخت های وام مسکن بالاتر دست و پنجه نرم می کنند، اما تا زمانی که اکثریت قریب به اتفاق شغل خود را حفظ کنند، تعداد فروش های اجباری کم خواهد ماند.

او انتظار دارد که لیست ها در اواخر سال افزایش یابد زیرا صاحبان خانه های بیشتری تصمیم به این اقدام دارند.

تیف ماکلم، رئیس بانک کانادا گفته است که بانک مرکزی تا زمانی که افزایش نرخ تا کنون قیمت گذاری شود از افزایش بیشتر نرخ بهره خودداری می کند .

سوندی گفت که اگر تورم مطابق انتظار عمل نکند، بانک مرکزی می تواند دوباره نرخ بهره را افزایش دهد، اما او انتظار ندارد چنین حرکتی تاثیر زیادی داشته باشد.

"بیشتر انقباضات پشت سر ماست. افزایش ۲۵ امتیازی تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. (یک امتیاز پایه یک چهارم یک درصد است).

در مورد قیمت‌ها، Sondhi انتظار دارد که قیمت‌ها قبل از باقی ماندن در سطح تقریباً ثابت، اندکی بیشتر کاهش یابد. او پیش‌بینی کرد که در GTA، کاهش اوج به پایین متوسط ​​قیمت‌ها می‌تواند حدود ۲۰ درصد باشد.

سوندی خاطرنشان کرد که قدرت خرید در منطقه تورنتو بزرگ همچنان محدود است، بنابراین افزایش قیمت بعید است.

او گفت: "این ممکن است برخی از فروشندگان را که به قیمت های فوریه نگاه می کردند ناامید کند." زیرا انتظار می رود قیمت مسکن اندکی افزایش یابد.

سوندی گفت که پیش‌بینی TD با خطرات نزولی مواجه است و تنظیم‌کننده بانکی می‌تواند استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری از جمله تغییراتی در تست استرس وام مسکن.را بر وام دهندگان اعمال کند.

وی افزود که اقتصاددانان تورم، رشد اقتصادی و بازار کار را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت.

تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز