سازمان جهانی بهداشت: جهان آماده ورود به مرحله همه‌گیری کرونا شود

Submitted on س., 02/25/2020 - 00:43

سازمان جهانی بهداشت به تمامی کشورهای جهان هشدار داده که برای ورود به مرحله همه‌گیری جهانی ویروس کرونا آماده شوند.

در اطلاعیه جدید این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد آماده اگر چه هنوز برای اعلام وضعیت همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سراسر جهان زود است اما هم اکنون همه کشورها باید بدانند که "در مرحله آمادگی برای یک همه‌گیری جهانی" هستیم.

همه گیری یک بیماری زمانی فرا می‌رسد که مریضی عفونی به آسانی از فردی به فرد دیگر در بسیاری نقاط جهان منتقل شود.

جیمز گالاگر، گزارشگر بهداشتی بی‌بی‌سی می‌گوید فارغ از اعلام یا عدم اعلام وضعیت همه‌گیری از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عقیده بسیاری از کارشناسان وضعیت فعلی تغییر زیادی نخواهد کرد.

"در نهایت، اعلام این که در وضعیت "همه‌گیری جهانی" قرار گرفته‌ایم، فقط یک واژه روی کاغذ است؛ چرا که اعلام این وضعیت قرار نیست بودجه جهانی را آزاد و یا امکانات ویژه‌ای را تسهیل کند یا به سازمان جهانی بهداشت اختیارات بیشتری اعطاء کند. این نهاد همین حالا هم با اعلام بالاترین درجه هشدار ممکن در سطح جهان، نسبت به خطرات گسترش جهانی ویروس کرونا اخطار داده است."

در همین حال، روز دوشنبه یک مقام سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تیمی از ناظران برنامه فوریت‌های سلامت و درمان این نهاد سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه،‌ ۶ اسفند وارد تهران خواهند شد.

مایک رایان، مدیر برنامه فوریت‌های سلامت و درمان سازمان جهانی بهداشت گفت: "ما باید مکانیسم دقیق نحوه شیوع بیماری و آنچه که در ایران اتفاق افتاده است را بفهمیم، واضح است که آنجا تجمعاتی برای مراسم‌های مذهبی برگزار می‌شود و افرادی که شرکت می‌کنند به جاهای دیگر سفر می‌کنند."

او گفت که تحقیقات این گروه چند روز طول خواهد کشید و افزود: "تیم‌های ناظر ما به همه کشورها سر می‌زنند تا مطمئن شوند که کشورها امکانات و ملزومات لازم برای مقابله با شیوع کرونا را دارند."

در تحولی دیگر، علی اکبر ولایتی، مشاور اموربین‌الملل رهبر ایران و رئیس بیمارستان مسیح دانشوری تهران گفته ۱۰۴ نفر مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در این بیمارستان بستری‌اند هر چند نیمی از آنها بهبود یافته یا حالشان رو به بهبودی است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز دوشنبه، ۵ اسفند - ۲۴ فوریه، به نقل از آقای ولایتی نوشته: " تعداد بستری‌های مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری ۱۰۴ نفر بوده که ۵۰ درصد آنان بهبود کامل یافته و یا در حال بهبود هستند و البته بیماران سنین بالا، دیابتی و کلیوی در این نوع ویروس آسیب‌پذیری بیشتری دارند".

اظهارات آقای ولایتی در حالی روز دوشنبه در خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر شده که مقام‌های وزارت بهداشت این کشور تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا را ۶۱ نفر و تعداد جان باختگان بیماری ناشی از ویروس - کووید ۱۹ - را ۱۲ نفر اعلام کرده است.

صبح روز دوشنبه ۵ اسفند، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ایران‌ گفت: "تا پیش از ظهر امروز تعداد ۱۸ نفر دیگر مبتلا به کرونا شناسایی شدند که ‌ "از این تعداد هشت نفر در استان قم، یک مورد در استان همدان، سه مورد در تهران، دو مورد در مرکزی، دو مورد در استان اصفهان و دو نفر در گیلان مبتلای جدید به کرونا ویروس شناسایی شده است."

این در حالی است که عصر روز دوشنبه خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا به نقل از رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور از مرگ یک بیمار هفتاد ساله مبتلا به کرونا خبر داد.

ایرنا همچنین به نقل از معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از مرگ یک نفر در همدان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

شیوع پرشتاب ویروس کرونا در ایران طی چند روز گذشته با انتشار اخبار ضد و نقیض فراوانی از سوی نهادها و مقام‌های رسمی این کشور همراه بوده است.

در حالی که مرجع رسمی اعلام آمار مربوطه وزارت بهداشت و درمان ایران معرفی شده است، برخی از نمایندگان مجلس این کشور در اظهاراتی متناقض دامنه گسترش این ویروس را متفاوت ترسیم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا علیرضا زاکانی، نماینده قم در مجلس، روز دوشنبه ضمن تکذیب آمار "۵۰ قربانی کرونا در قم" گفته: "ویروس کرونا تاکنون ۹ قربانی در قم برجا گذاشته است... بیماری کرونا در قم وضعیت نرمال جهانی را داشته و میزان مرگ و میر این ویروس در حدود ۲ درصد میانگین بین‌المللی است."

آقای زاکانی در حالی از مطابقت آمارها در شهر قم با آمارهای جهانی (یا چین) سخن گفته که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قم تا روز دوشنبه ۳۴ نفر اعلام شده که با احتساب ۹ جان باخته، درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در این شهر دست کم ۲۵ درصد خواهد بود.

در خبری دیگر از شهر قم که به نظر می‌رسد نقطه آغاز کرونا در ایران باشد، احمد امیرآبادی فراهانی، دیگر نماینده این شهر در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در اظهاراتی مناقشه برانگیز گفته روزانه "۱۰ نفر قربانی" کرونا در قم می‌شوند. این نماینده مجلس ایران همچنین ادعا کرده شیوع ویروس کرونا "از سه هفته پیش" در قم آغاز شده بوده است.

اظهارات آقای امیرآبادی فراهانی با واکنش مقام‌های وزارت بهداشت ایران روبرو شده و ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفته "اگر تعداد فوت شدگان قم تاکنون یک چهارم این عدد هم باشد، استعفا می‌دهم".

ابتلای رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به ویروس کرونا

تست کرونا محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، مسئول رسیدگی به مبتلایان ویروس کرونا در این شهر، مثبت و او قرنطینه شده است.

آقای قدیر دیروز در تلویزیون دولتی گفت "وضعیت قم مناسب نیست" و از "تعداد بیماران کرونا که در سطح شهر پخش هستند" اظهار نگرانی کرد و از وزارت بهداشت و دولت کمک خواست.

او همچنین گفت از وزارت بهداشت "گفته بودند" که "آماری اعلام نشود."

آقای رئیس جمهور گفتند فرمانده عملیات برعلیه کرونا وزیر بهداشت است خوب مرکزکرونا گفتید قم است چرا فرمانده به قم نمیاد ضمن این که آزمایش رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم هم که مثبت اعلام شده یعنی ما فرمانده گردانمان هم مجروح شده و فرمانده نداریم.#کرونای_قم

پایان پست توییتر شماره از @ahmadamirabadi1

دانشگاه علوم پزشکی شهر قم در اطلاعیه‌ای دلیل ابتلای آقای قدیر را "تماس مکرر با بیماران مبتلا به کرونا" اعلام کرد که "بنا بر توصیه پزشکان می‌بایستی مدتی در قرنطینه تحت نظر" باشد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی قم پس از ابتلا به کرونا فرد دیگری را بعنوان قائم مقام منصوب کرده است.

در همین حال اولین مورد بیماری کروناویروس ٢٠١٩ در عراق تائید شد که شهروند ایران است و پیش از بسته شدن مرز به نجف سفر کرده بود.

رئیس سازمان هوایی عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که به علت انتشار ویروس کرونا در ایران پروازهای خود به این کشور را به حالت تعلیق در می‌آورد.

وزیر بهداشت عمان تایید کرده است که ویروس کرونا به این کشور حوزه خلیج فارس هم رسیده است. بر اساس گزارش دو زن که به تازگی به ایران سفر کرده بودند در عمان مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده اند.

آزمایش کرونای سه نفر در کویت و یک نفر در بحرین هم مثبت شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه این افراد از ایران به این کشورها سفر کرده‌اند. ملیت این افراد روشن نیست اما گفته می‌شود سه نفری که در کویت شناسایی شدند از مشهد به آنجا سفر کرده بودند.

اولین مورد تائید شده کروناویروس ٢٠١٩ در افغانستان نیز از قم به هرات سفر کرده بود.

ترکیه دیروز مرزهای زمینی و ریلی خود با ایران را بست و از یکشنبه شب پروازها از مبدا ایران را لغو کرد. به گفته فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت در روزهای گذشته از ورود تعدادی مسافر ایرانی به دلیل وجود نشانه‌های بیماری جلوگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خطوط هوایی ترکیه (ترکیش ایرلاینز) تا روز پنجشنبه ۲۷ فوریه (۸ اسفند) پروازهای خود به چهار شهر ایران را لغو کرده و تعداد پروازهای تهران را کاهش داده است.

خطوط هوایی ترکیه اعلام کرده است که در این مدت هیچ پروازی به شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز انجام نخواهد شد. پروازهای تهران هم به دو پرواز در روز کاهش پیدا می‌کند. در پی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران، ترکیه مرزهای زمینی خود با ایران را بست.

احمد دمیرجان، وزیر بهداشت ترکیه درباره علت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و بستن گذرگاه‌های مرزی با ایران گفت که از "تهران درخواست کردیم قم را قرنطینه کند، اگر ایران این شهر را قرنطینه می‌کرد دیگر نیازی به بستن مرزها نبود".

او در رابطه با نبستن مرزها با سایر کشورهایی که در آنها ویروس مشاهده شده نیز گفت: "ایتالیا منطقه‌ای که در آن ویروس مشاهده شده را قرنطینه کرد و کار صحیحی بود، چین نیز ووهان را قرنطینه کرد".

بنابر گزارش‌ها گرجستان هم پروازهای ایران را معلق کرد. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که "ارتباط هوایی ایران با ارمنستان و ورود به ارمنستان از گمرک مغری، تنها گذرگاه مرزی دو کشور تعلیق شده است." این ممنوعیت دو هفته برقرار می‌ماند.

مقامات تاجیکستان اعلام کرده‌اند پرواز هواپیماها میان این کشور و ایران را به دلیل "افزایش" تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایران متوقف کرده‌اند.

گرجستان نیز مرز هوایی خود را به روی مسافران ایرانی بسته است؛ دیروز مسافران هواپیمایی قشم ایر از تهران به مقصد تفلیس، پس از سوار شدن از هواپیما پیاده شدند و از پرواز آنان جلوگیری شد و هواپیمای خالی برای بازگردندان مسافران ایرانی عازم تفلیس شد.

سفارت افغانستان در ایران نیز تا اطلاع ثانوی ارائه خدمات کنسولی را به حالت تعلیق درآورده و پاکستان هم مرزهای خود با ایران بسته است. عراق پیشتر مرز خود با ایران را بسته و کویت هم تردد به ایران را ممنوع کرده بود.

عراق اولین کشوری بود که اعلام کرد که پروازهای خود را به ایران لغو کرد و هفته پیش اعلام کرد که دیگر هیچ مسافر ایرانی را نمی‌پذیرد و ویزا برای مسافران ایرانی صادر نمی‌کند.

سفارت ایران در بغداد اعلام کرد که با توجه به اهمیت سلامت عمومی و ضرورت حفظ و صیانت از امنیت بهداشتی اتباع ایران و عراق، سفر اتباع عراقی به ایران تا تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ برابر با ۶ مارس ۲۰۲۰ ممنوع خواهد بود.

شهروندان عراق بطور سنتی بالاترین مسافر خارجی به ایران را دارند که اکثرا برای زیارت (بیشتر مشهد و قم) یا درمان پزشکی به کشور همسایه می‌آیند.

آخرین اخبار مربوط به کرونا:

منبع
bbc
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز