نامزدهای اسکار ۲۰۲۳ معرفی شدند؛ نام دو ایرانی در میان نامزدهای نود و پنجمین دورۀ اسکار

Submitted on چ., 01/25/2023 - 09:32

نامزدهای نهایی نود و پنجمین دورۀ اهدای جوایز آکادمی اسکار، روز گذشته توسط دو نفر از بازیگران هالیوود ریز احمد و الیسون ویلیامز، اعلام شد.

در این دوره از مراسم اسکار که روز یکشنبه ۱۲ مارس در سالن تئاتر دالبی هالیوود برگزار خواهد شد، فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» در ۱۱ بخش، فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» و فیلم «بنشی‌های اینیشرین» نیز در ۹ بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند.

این در حالی است که فیلم «الویس» به کارگردانی باز لورمان در ۸ رشته و فیلم «خانوادۀ فیبلمن» آخرین ساختۀ استیون اسپیلبرگ کارگردان برجستۀ آمریکایی نیز در ۷ بخش نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده اند.

Presenting the 95th Academy Award #OscarNoms. #Oscars95 https://t.co/zg3r2MXmqX

در بخش بهترین فیلم نود و پنجمین دورۀ جوایز اسکار، ١٠ فیلم از جمله «در جبهۀ غرب خبری نیست»، «خانوادۀ فیبلمن»، «آواتار۲: راه آب»، «بنشی‌های اینیشرین»، «مثلث اندوه»، «الویس»، «همه‌چیز همه‌جا به یکباره»، «تار»، «تاپ گان؛ ماوریک»، و «زنان حرف می‌زنند»، برای دریافت این جایزه با یکدیگر رقابت می کنند.

داستان فیلم «خانوادۀ فیبلمن» با الهام از زندگی واقعی خانوادۀ استیون اسپیلبرگ و دوران نوجوانی او ساخته شده است و روایتگر چگونگی ورود او به دنیای سینما است. در این فیلم ماجرای عشق پسری نوجوان به نام "سمی فیبلمن" به سینما که تداعی‌گر استیون اسپیلبرگ است، از کودکی تا جوانی، به تصویر کشیده شده است.

فیلم «بنشی های اینیشرین» نیز روایتگر داستان دو دوست در جزیره ای متروکه در ایرلند است که یکی از آنها ناگهان و بدون هیچ دلیل مشخصی برای همیشه به دوستی خود با دیگری پایان می دهد.

در بخش بهترین کارگردانی نیز استیون اسپیلبرگ برای فیلم «خانوادۀ فیبلمن»، مارتین مک دونا برای ساخت فیلم «بنشی های اینیشرین»، روبن اوستلاند برای فیلم «مثلث اندوه»، تاد فیلد برای فیلم «تار» و دانیل کوان به همراه دانیل شاینرت برای فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یکباره»، نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده اند.

همچنین پنج بازیگر از جمله کالین فارل برای نقش آفرینی در فیلم «بنشی های اینیشرین»، آستین باتلر برای بازی در فیلم «الویس»، برندان فریزر به خاطر فیلم «نهنگ»، پل مسکال برای نقش آفرینی در فیلم «بعد ار آفتاب» و بیل نای برای فیلم «زندگی کردن»، نامزدهای نهایی جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده اند.

بنا به پیش بینی منتقدان سینمایی، آستین باتلر و کالین فارل که پیش از این برندۀ جایزۀ گلدن گلوب به عنوان بهترین بازیگر مرد شده بودند، دو رقیب اصلی برای دریافت جایزۀ اسکار ٢۰٢٣ هستند.

در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن نیز بازیگرانی چون کیت بلانشت برای فیلم «تار»، میشل ویلیامز برای ایفای نقش در فیلم «خانوادۀ فیبلمن»، آنا دِ آرامس برای فیلم «بلوند»، آندریا رایزبورو برای فیلم «به لِزلی»، و میشل یِئو برای فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یکباره» نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده اند.

همچنین در بخش بهترین فیلم بین‌المللی، فیلم هایی چون «آرژانتین ۱۹۸۵»، محصول آرژانتین، «در جبهه غرب خبری نیست» محصول کشور آلمان، «دختر آرام» محصول کشور ایرلند و «نزدیک» محصول کشور بلژیک، نامزدهای نهایی جایزۀ اسکار هستند.

در میان نامزدهای پنجمین دورۀ اهدای جوایز اسکار، نام دو ایرانی نیز به چشم می خورد. در بخش بهترین فیلمبرداری، داریوش خنجی برای فیلم «باردو» ساختۀ آلخاندرو گونزالس ایناریتو، با فیلمبرداران فیلم هایی چون «الویس»، «تار» و «در جبهه غرب خبری نیست»، برای دریافت جایزۀ اسکار رقابت می کند.

در بخش بهترین فیلم کوتاه داستانی نیز سیروس نِشواد فیلمساز ایرانی مقیم لوکزامبورگ، برای ساخت فیلم ١۸ دقیقه ای «چمدان قرمز»، نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده است.

داستان این فیلم که به مدت شش روز در فرودگاه لوکزامبورگ فیلمبرداری شده است، دربارۀ یک دختر نوجوان ایرانی است و سیروس نشواد آن را اثری نمادین دربارۀ زنان ایرانی دانسته که در جستجوی آزادی هستند. او همچنین پس از نامزد شدن «چمدان قرمز» در اسکار، این فیلم را به زنان ایرانی تقدیم کرده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز