جو بایدن در آستانۀ نخستین سالگرد حملۀ روسیه به اوکراین، در سفری از پیش اعلام نشده وارد کی‌یف شد

Submitted on Mon, 02/20/2023 - 08:16

در حالی که انتظار می رفت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۰ فوریه (اول اسفند) به لهستان برود، او پیش از ورود به ورشو در سفری از پیش اعلام نشده و برای اولین بار از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، وارد کی‌یف شد و مورد استقبال ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور و همسرش اولنا زلنسکا قرار گرفت.

سفر جو بایدن در آستانۀ نخستین سالگرد جنگ اوکراین که با حملۀ روسیه به خاک این کشور در تاریخ ۲۴ فوریۀ ۲۰۲۲ آغاز شد، نشان دهندۀ حمایت ایالات متحدۀ آمریکا از اوکراین است.

جو بایدن در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی، بر «حمایت تزلزل ناپذیر» آمریکا از اوکراین تأکید کرد و از ارسال تسلیحات بیشتر به کی‌یف خبر داد. بر اساس گزارش‌ها، ارزش بستۀ جدید کمک‌های تسلیحاتی آمریکا برای اوکراین، به ۵۰۰ میلیون دلار می رسد و شامل جدیدترین سامانۀ موشکی آمریکایی هیمارس نیز خواهد بود.

جو بایدن پس از ورود به کی‌یف، پیش از حضور در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ ریاست جمهوری اوکراین، به همراه ولودیمیر زلنسکی، از کلیسای جامع این شهربازدید کرد.

رهبران آمریکا و اوکراین سپس به دنبال دو سرباز که تاج گل‌هایی را به سوی دیوار یادبود کشته‌شدگان ارتش اوکراین در کی‌یف می بردند، یاد جان‌باختگان جنگ در این کشور را گرامی داشتند و برای ادای احترام به آنها لحظه‌ای در آنجا ماندند.

سپس ولودیمیر زلنسکی در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود، گفت: «سفر جو بایدن به کی‌یف مهم‌ترین سفر در کل تاریخ اوکراین است».

وی افزود: «ما برای آزادی خود و متحدانمان می جنگیم و کمک های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین، تفاوت چشمگیری در خط مقدم نبرد با نیروهای روسیه ایجاد می کند».

زلنسکی همچنین خواستار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه شد و سال ۲۰۲۳ را سال پیروزی بر روسیه دانست. او همچنین خواستار تشکیل دادگاهی برای بررسی جنایات جنگی روسیه در اوکراین شد و تأکید کرد که روسیه باید مسئولیت آنچه در اوکراین انجام داده را برعهده بگیرد.

ولودیمیر زلنسکی در آستانه سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، ضمن قدردانی از حمایت‌های آمریکا، اظهار داشت که دیدار با جو بایدن قطعاً بازتابی موثر در میدان جنگ با روسیه خواهد داشت.

جو بایدن نیز در جریان این کنفرانس خبری مشترک، گفت: «یک سال پس از آغاز جنگ در اوکراین، این کشور هنوز پابرجا است، دموکراسی همچنان پابرجا است و ایالات متحده همچنان در کنار شما ایستاده است». جو بایدن افزود: «اوکراین بخش مهمی از قلب من است».

جو بایدن تأکید کرد: «در حالی که جهان برای سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین آماده می شود، من امروز در کی‌یف هستم تا بر تعهد تزلزل ناپذیر آمریکا نسبت به دموکراسی، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کنم».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از ارائه بستۀ حمایت نظامی جدید ۵۰۰ میلیون دلاری این کشور حاوی مهمات توپخانه، سیستم های ضد تانک و رادارهای نظارت هوایی به اوکراین خبر داد و گفت که طی روزهای آینده، آمریکا تحریم های جدیدی را علیه افراد و شرکتهای روسی در ارتباط با جنگ اوکراین اعلام می‌کند.

سفر از پیش اعلام نشده و محرمانۀ جو بایدن به کی‌یف، بازتابی از نگرانی‌های امنیتی شدید بازدید از اوکراین به عنوان یک منطقه جنگی فعال است که ارتش ایالات متحده هیچ کنترلی در آن ندارد.

برنامۀ سفر جو بایدن به لهستان در آستانۀ سالگرد آغاز حملۀ روسیه به اوکراین

سفر از پیش نشدۀ جو بایدن به اوکراین در حالی صورت گرفت که قرار است او در آستانۀ نخستین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین که بزرگترین درگیری در اروپا پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود، به لهستان برود.

ماتئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان، اعلام کرد که قرار است در جریان سفر جو بایدن به ورشو، با او دربارۀ امکان افزایش حضور نیروهای نظامی آمریکا در لهستان گفتگو کند.

وی همچنین از دولت آمریکا برای ارسال سامانه‌های پاتریوت و دیگر تسلیحات و مهمات مدرن قدردانی کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که قرار است تا روز چهارشنبه ۲۲ فوریه در لهستان بماند، پیش از این در ماه ژوئن گفته بود که ایالات متحده در پاسخ به تهدیدات روسیه، یک پایگاه نظامی دائمی جدید برای نیروهای خود در لهستان ایجاد خواهد کرد.

بر اساس گزارش ها، در حال حاضر ۱۱هزار نیروی نظامی آمریکایی در لهستان حضور دارند و ورشو به پایتخت کمک های نظامی غرب به اوکراین تبدیل شده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز