ایرانیان در بروکسل یک بار دیگر خواهان قرار گرفتن سپاه در سیاهه تروریستی شدند

Submitted on پ., 03/23/2023 - 13:43

نشست دو روزه شورای اروپا که تا فردا، جمعه ادامه دارد، پرداختن به مباحث اقتصاد، انرژی و جنگ اوکراین را در دستورکار قرار داده‌است.

با این حال، ایرانیان مقیم اروپا به‌سان ماه‌های پیشین در جای‌جای این قاره، از این فرصت استفاده کردند و با گردهمایی، خواسته‌های خود را در حضور پرشمار رسانه‌های غربی و پارسی‌زبان، بازتاب دادند.

در این گردهمایی که از حوالی ظهر سرگرفت، شماری چند از شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی، همچنین کنش‌گران، سخنرانی کردند.

علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، با اشاره به این‌که در یک «پنج‌شنبه کاری در ایام نوروز» بسیاری از ایرانی‌ها مرخصی گرفتند و در ساعت‌هایی طولانی راه طی کردند تا در این تجمع حاضر شوند، گفت که حضور یکایک این افراد، در سرنوشت هزاران نفری که در زندان‌های ایران مورد شکنجه، تجاوز و آسیب قرار گرفتند، موثر است.

او با تاکید بر این‌که نور همواره بر تاریکی پیروز می‌شود، گفت: سال نو ما روزی شروع می‌شود که این «رژیم قاتل» از بین برود و ما بتوانیم در کنار و با کمک یکدیگر، کشوری آزاد، زیبا و برابر را بسازیم، تا کسی به‌دلیل ابراز عقیده‌ و صحبت از حقوقش در خیابان، شکنجه نشود.

آخوندی از «ناامیدی» به‌عنوان بزرگترین دشمن این جنبش نام برد. این سخن با شعارهای «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «می‌جنگیم می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» حاضران پاسخ داده‌شد.

نماینده پارلمان سوئد در ادامه توضیح داد که اکنون در شورای اروپا، مسائلی از جمله انرژی و جنگ اوکراین در حال بررسی است، اما مردم ایران خواهان آزادی هستند و برای رساندن همین صدا به گوش سیاست‌مداران، این گردهمایی شکل گرفته‌است.

به‌گفته آخوندی، بسیاری از کشورهای اروپایی بر سر قراردادن سپاه در سیاهه تروریستی، اعلام آمادگی کرده‌اند، اما چند کشور که در نواحی جنوبی اروپا هستند، هنوز موافق این کار نیستند. او گفت که اما این کار سرانجام صورت خواهد گرفت.

دانیال ایلخانی‌پور، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان هامبورگ نیز در این تجمع گفت که آرزو دارد سال کنونی، در تاریخ به‌عنوان سال شکست جمهوری اسلامی و آزادی ایران، ثبت بشود.

او گفت که این شانس وجود دارد اما مهم‌ترین اسباب این پیروزی، در دست خود مردم است.

ایلخانی‌پور، از اتحاد و هم‌بستگی به‌عنوان مهم‌ترین دلیل موفقیت‌های کنونی و پیش رو، یاد کرد و گفت که اکنون در اروپا و هر جای دنیا، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که نمی‌داند بر زنان و کودکان در ایران چه می‌گذرد.

او با اشاره به خواسته رژیم مبتنی بر فعالیت در تاریکی، گفت که باوجود تلاش رژیم برای اختلاف‌افکنی، مردم معترض نشان دادند که می‌توانند متحد باشند.

آقای ایلخانی‌پور افزود: با اتحاد میان اپوزیسیون، به دنیا نشان داده‌شد که یک آلترناتیو هم‌صدا وجود دارد که خواهان ایران آزاد است و می‌شود به جای جمهوری اسلامی، با آن به گفت‌وگو نشست.

 او گفت که یکایک مردم در خارج از کشور، می‌توانند به جای مسئولان جمهوری اسلامی، سفیر ایران باشند، اما باید در همه اعمال‌شان دقت کنند تا به‌نفع «انقلاب» ایران باشد.

این نماینده پارلمان هامبورگ با اشاره به این‌که راهی برای بازگشت وجود ندارد، اما این راه دراز به پیروزی منتهی می‌شود، گفت باید به دولت‌های خارجی نشان داده‌شود که آینده ایران، با جمهوری اسلامی تعریف نمی‌شود.

ایلخانی‌پور همچنین اظهار کرد: باید راهی پیدا کنیم که اختلاف‌هایمان حل شود، بی‌آن‌که در مقابل دیگران به یکدیگر حمله کنیم. باید راهی را برای نشان دادن «اتحادمان و این‌که تنها دشمن‌مان جمهوری اسلامی است» پیدا کنیم.

آلیس کوهنکه، نماینده پارلمان سوئد نیز از دیگر سخنرانان این گردهمایی بود که گفت همه زن‌ها باید بتوانند در خیابان‌ها با هر لباسی که بر تن داشته باشند، قدم بزنند.

او با یادکرد از مهسا امینی و همه کسانی که در ایران کشته شدند، اظهار کرد که باید به جای همه آن‌هایی که دیگر نمی‌توانند، اعتراض کنیم و به مبارزه ادامه دهیم.

خانم کوهنکه افزود: تهدیدکنندگان از سمت رژیم ایران، حتی در اروپا نیز دوستان ما را تهدید می‌کنند. ما نمی‌توانیم این‌گونه ادامه دهیم، اروپا باید مانع این کار بشود.

این نماینده سوئدی همچنین گفت که نمایندگان رژیم حاکم بر ایران در اروپا، باید شناسایی و کنترل بشوند.

آلیس کوهنکه با تروریستی خواندن سپاه پاسداران، آن را ناقض حقوق بشر خواند و خطاب به اتحادیه اروپا گفت: همین الان سپاه را در سیاهه تروریستی قرار دهید.

در این تجمع که با اجرای چند برنامه موسیقی و سردادن چندباره شعار «زن، زندگی، آزادی» همراه شد، ترانه«آجری دیگر در دیوار» توسط سپ اوزلی، خواننده ایرانی‌الاصل، اجرا و سرود «آزادی» نیز توسط حاضران هم‌خوانی شد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز