دلار در پایین‌ترین سطح ۳ هفته اخیر قرار گرفت

Submitted on پ., 01/31/2019 - 19:13
منبع
hamshahrionline
نوع خبر

دلار در پایین‌ترین سطح ۳ هفته اخیر قرار گرفت
ارزش دلار با پایان جلسه بانک مرکزی آمریکا، در برابر بسیاری از همتایانش کاهش یافت.

به گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا در نشست دیروز خود همان طور که انتظار می‌رفت، نرخ بهره را بدون تغییر نگه داشت و با عقب‌نشینی از رویکرد قبلی خود در افزایش نرخ بهره اعلام کرد رویکرد صبر و انتظار را در پیش خواهد گرفت. میشل مک کارتی، استراتژیست ارزی مؤسسه سی ام سی مارکتس گفت: واکنش عاقلانه بانک مرکزی بدان معناست که شانس وقوع رکود در اقتصاد آمریکا کمرنگ شده است.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای مهم جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۹۵.۲۶ واحدی در ضعیف‌ترین سطح ۳ هفته اخیر خود قرار گرفت.

مک کارتی افزود: اگر سطح حمایتی ۹۵ واحدی شاخص دلار بشکند شاهد کاهش‌های بیشتر در ارزش دلار خواهیم بود، انتظار دارم عملکرد مناسبی را از دلار استرالیا، نیوزلند و کانادا شاهد باشیم.

در برابر دلار استرالیا، دلار آمریکا در ادامه ناکامی‌های این هفته ۰.۲ درصد عقب نشست تا هر دلار استرالیا به ۰.۷۲۶۴ دلار آمریکا برسد. این بزرگ‌ترین صعود دلار استرالیا در چهار هفته اخیر محسوب می‌شود.

فرانک سوئیس نیز با پیشروی ۰.۱۵ درصدی خود را به حوالی ۱.۰۰۸ دلار رساند. هر دلار آمریکا با ۰.۱ درصد عقب نشینی در برابر همتای کانادایی خود به ۱.۳۱۳۰ دلار کانادا رسید.

به نظر می‌رسد امسال برای دلار به مانند سال گذشته درخشان نخواهد بود مگر اینکه آمریکا بتواند مساله نرخ بهره و همچنین جنگ تجاری با چین را حل و فصل کند. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت: احتمال افزایش نرخ بهره توسط این بانک ضعیف شده است. به عقیده تحلیلگران این جمله احتمالاً بدان معنا خواهد بود که اقتصاد آمریکا در مرحله حساسی قرار دارد.

در معاملات امروز، یورو نیز با ۰.۲۴ درصد افزایش به ۱.۱۵۰۴ دلار رسید. پوند نیز که به دلیل اختلاف بین دولت و مجلس انگلیس در خصوص چگونگی خروج از اتحادیه اروپا د. ر. وضعیت مناسبی قرار ندارد با ۰.۱ درصد افزایش به ۱.۳۱۳۱ دلار رسید.

نماینده مجلس:
موج جدید کاهش قیمت ارز در راه است
همشهری آنلاین: شهاب نادری با بیان اینکه کاهش قیمت ارز در روزهای آینده رخ می‌دهد گفت: حرف‌هایی که امروز توسط فرصت جویان و دلالان در فضاهای مجازی مطرح می‌شود واقعیت ندارد ضمن اینکه حتی دلار ۸ هزار تومانی براساس مولفه های اقتصادی گران است.

شهاب نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هشدار رییس کل بانک مرکزی به نوسان‌گیران مبنی بر اینکه منتظر اقدام بانک مرکزی در بازار ارز باشید، گفت: دلالان با فضای تبلیغاتی می خواهند اینگونه در جامعه القاء کنند که قیمت دلار و کالاها در جامعه افزایش می یابد و بر این موج سوار شده و قیمت ها را افزایش داده و سود خود را کسب کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مردم نباید ریسک کرده و فریب دلالان را بخورند چراکه همانند گذشته متضرر می شوند، افزود: بانک مرکزی به دلالان و سوءاستفاده گران بازار ارز به درستی هشدار داده است، چراکه پیش بینی می شود کاهش قیمت ارز در روزهای آینده رخ دهد و حرف هایی که امروز توسط فرصت جویان و دلالان در فضاهای مجازی مطرح می‌شود، به واقعیت تبدیل نمی شود.
وی ادامه داد: بانک مرکزی با هوشیاری و مدیریت صحیح بازار، قیمت ارز را تعدیل می کند، لذا پیش بینی می شود موج جدید کاهش قیمت ارز در راه است و بانک مرکزی می تواند قیمت ارز را کاهش داده و مانع فعالیت سوءاستفاده گران و فرصت طلب ها شود.
نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دلالان و سوءاستفاده گران با بزرگنمایی ها، سرنوشت بازار ارز را به رد یا قبول پالرمو و SPV گره می زنند، اظهار داشت: این افراد با این بهانه‌ها می خواهند کسب و کار خود را با فروش با نرخ بالا، رونق دهند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: قیمت دلار باید در حدود نرخ دلار در بازار ثانویه باشد و دلار ۸ هزار تومانی نیز براساس مولفه های اقتصادی گران است.

بیشترین بازدید اخبار امروز