سیگاری می‌شوید حتی با امتحان یک نخ سیگار

Submitted by setareh on Mon, 01/15/2018 - 20:33
انجمن‌ها

محققان دریافته‌اند دست‌کم دو سوم افرادی که سیگار را به صورت موقتی امتحان می‌کنند، حتی در حد یک نخ سیگار، به آن اعتیاد پیدا می‌کنند.
براساس گزارش BBC، اطلاعات به دست آمده از شهروندان بریتانیايي، آمریکايي، استرالیايي و نیوزیلندي نشان مي‌دهد 60.3 درصد از افراد سيگار كشيدن را تست كرده‌اند و از ميان آنها 68.9 درصد از آنها به سيگار كشيدن روزانه عادت كرده‌اند.

محققان می‌گویند این پژوهش نشان داده که امتحان کردن سیگار حتی برای یکبار، مي‌تواند عادت شديدي ایجاد کند. به گفته آنها این يافته لزوم توقف کشیدن آزمایشی سیگار را تایید می‌کند.

اطلاعاتی که در این‌باره در مجله تحقیقات نیکوتین و تنباکو منتشر شده بر اساس پاسخ 215 هزار نفر در هشت دور نظرسنجی بوده‌است که از سال 2000 تا 2016 میلادی در بانک اطلاعاتی تبادل اطلاعات بهداشت جهانی جمع آوری شده بود.

پیتر هجک، پژوهشگر ارشد دانشگاه کوئین مری لندن می‌گوید این اولین بار است که ارتباط میان کشیدن یک نخ سیگار و عادت کردن به آن به طور مداوم، با چنین حجم بزرگ اطلاعات به ثبت می‌رسد. به گفته وي محققان دریافته‌اند احتمال تبدیل شدن سیگار کشیدن به عادتي روزانه پس از یکبار امتحان کردنش، بسیار بالاست.

محققان همچنين دريافته‌اند آمار افراد سیگاري در بريتانيا كاهش يافته‌است. براساس آمار اداره ملی آمار بریتانیا در سال 2016 تنها 15.5 درصد بزرگسالان در بریتانیا سیگار می‌کشیدند. این رقم در سال 2010 حدود 19.9 درصد بوده‌است.

با این حال، محققان پژوهش جدید به محدوديت‌هاي موجود در این تحقیق نيز اشاره كرده‌اند. یکی از اين محدوديت‌ها نتایج متفاوت نظرسنجی‌ها در کشورهای مختلف بوده است که گرفتن میانگین از آن را دشوارتر ساخته‌است. همچنین ترديد‌هايي درباره درستی پاسخ مردم درباره سابقه کشیدن سیگار‌شان وجود داشته‌است.

من که چن بار تا حالا سیگار کشیدم ولی سیگاری نشدم.بعضیا مثل من مثلا اصلا با دود حال نمی کنن کلا.
پدر من همین طور بود خیلی تلاش کرد که سیگاری بشه ولی هر بار که سیگار می کشید بعدش حالش بد می شد و استفراغ می کرد.
من فکر می کنم به فیزیولوژی بدن آدما بستگی داره.

Most viewed topics today