تلاش لیبرال ها برای جرم زدایی از همه مواد مخدر غیرقانونی!

Submitted by firooz on Mon, 01/22/2018 - 19:27

اتاوا- در حالی که جاستین ترودو قول خود مبنی بر قانونی کردن ماری جوانا را عملی کرده است، نمایندگان لیبرال مجلس برای متقاعد کردن دولت برای جرم زدایی از مالکیت و مصرف همه مواد مخدر غیرقانونی تلاش می کنند!

این پیشنهاد در اجلاس حزب لیبرال در هالیفکس که آوریل سال جاری برگزار می شود، مطرح خواهد شد. این یکی از 39 پیشنهاد نمایندگان حزب می باشد. پیشنهادات دیگر شامل جرم زدایی از روسپیگری، پرداخت حداقل درآمد تضمین شده، توسعه بیمه خدمات درمانی و افزوده شدن پوشش داروهای نسخه ای و ساخت پل ارتباطی بین نیوفاندلند و لابرادور و خاک کانادا، می باشند.


نمایندگان لیبرال در مورد جرم زدایی از مواد مخدر خواهان استفاده دولت از مدلی هستند که در سال 2001 در کشور پرتغال به اجرا گذاشته شد. در آن کشور، دارندگان مقدار اندکی مواد مخدر و همچنین مصرف کنندگان آنها مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته و در عوض خدمات درمانی و حمایتی دریافت می کنند. لیبرال ها ادعا می کنند که از به اجرا گذاشته شدن سیاست جدید در پرتغال به این سو، آمار مرگ و میر ناشی از افراط در مصرف مواد مخدر، استفاده نوجوانان از مواد مخدر، تعداد معتادان بستری شده در مراکز درمانی و همچنین تعداد افراد بازداشت شده، 60 درصد کاهش پیدا کرده است.

اگر استفاده از ماری جوانا و موارد دیگر قانونی باشد دیگر چه امنیتی برای فرزندان ما در این جامعه هست؟
من بارها و بارها بوی ماری جوانا را در خیابان ها حس می کنم و حتی در آپارتمانی که زندگی می کنم مکررا بوی ماری جوانا آزارم می دهد.

صاحبخانه های انتاریو خواهان ممنوع شدن استعمال ماری جوانا در واحدهای اجاره ای

تورنتو- صاحبان املاک اجاره ای در انتاریو خواهان برخورداری از حق ممنوع کردن استعمال ماری جوانا در واحدهای اجاره ای متعلق به خود می باشند. آنها استدلال می کنند که بایستی بتوانند قبل از قانونی شدن مصرف تفننی ماری جوانا، قراردادهای اجاره ای مستاجران فعلی خود را تغییر داده و استفاده از این ماده مخدر را ممنوع نمایند. از سوی دیگر مصرف کنندگان ماری جوانا می گویند که با اعمال محدودیت از سوی صاحبخانه ها در کنار مقررات سختگیرانه تعیین شده از سوی دولت انتاریو، دیگر جایی برای کشیدن ماری جوانا باقی نمی ماند! بر اساس قوانین دولت انتاریو، مصرف تفننی ماری جوانا در مکان های عمومی و محل کار ممنوع بوده و استعمال آن تنها در محل سکونت شخصی مجاز خواهد بود. در حالی که مصرف ماری جوانای طبی در کلیه مکان هایی که استعمال سیگار در آنها مجاز می باشد، آزاد است. صاحبخانه های انتاریویی قانونا می توانند در هنگام عقد قرارداد اجاره جدید، استعمال ماری جوانا در واحدهای اجاره ای متعلق به خود را ممنوع کنند (مانند ممنوعیت سیگار)، اما همانطور که گفته شد، آنها می خواهند حق تغییر قراردادهای اجاره فعلی را نیز داشته باشند. این اقدام بر اساس قوانین مالک و مستاجر انتاریو، غیرقانونی تلقی می شود.

جان دیکی، مدیر Canadian Federation of Apartment Associations، با اشاره به نگرانی صاحبخانه ها از تاثیر افزایش مصرف ماری جوانا بر روی دیگر ساکنان آپارتمان های اجاره ای، گفت: دولت استعمال ماری جوانا در مکان های عمومی را ممنوع کرده. بنابراین تنها جایی که یک فرد می تواند ماری جوانا دود کند، آپارتمان محل زندگی اش است. مشکل اینجاست که دود و بوی ماری جوانا مانند دود و بوی سیگار به آپارتمان های همجوار سرایت می کند.

دن هندرسون، مدیر DelSuites Property Management که مدیریت آپارتمان های حدود 2 هزار صاحبخانه در GTA را دارد، می گوید: هزینه زدودن بوی ماری جوانا از دیوارها و کف آپارتمان بین 5 هزار تا 6 هزار دلار می باشد.

دیکی و هندرسون، هر دو معتقدند که صاحبان واحدهای اجاره ای در انتاریو می بایست از حق ممنوع کردن آنی مصرف ماری جوانا در واحدهای متعلق به خود، برخوردار باشند. دیکی می گوید: بر اساس قوانین فعلی و قبل از قانونی شدن مصرف تفننی ماری جوانا، مستاجران مجاز به دود کردن آن در داخل ساختمان نیستند. تا قبل از این، به دلیل غیرقانونی بودن آن، نیازی به درج در قرارداد اجاره نبود. اما بهترین کار برای دولت این است که ممنوعیت استعمال ماری جوانا را به عنوان یکی از مفاد قرارداد اجاره در آن بگنجاند و حذف آن را منوط به توافق بین صاحبخانه و مستاجر، بنماید.

اما دولت انتاریو می گوید که قانون اجاره مسکن یا Residential Tenancy Act شامل مقررات صریح در مورد دود کردن سیگار یا ماری جوانا در هر نوع ملک اجاره ای نیست.

صاحبخانه حق دارد در هنگام تهیه اجاره نامه، ممنوعیت دود کردن سیگار را در آن بگنجاند، اما اگر آن را در قرارداد درج نکند، مستاجر قانونا می تواند در واحد خود سیگار بکشد. این شرط به احتمال زیاد در مورد ماری جوانا نیز صدق می کند. دولت استان همچنین در حال جمع آوری بازخورد عمومی در مورد پیشنهاد اختصاص یک مکان خاص در فضای باز برای دود کردن سیگار یا ماری جوانا در ساختمان های مسکونی چند واحدی است. ایده ای که برخی از مصرف کنندگان ماری جوانا از آن استقبال کرده اند. ناتاشا گریمشا، مدیر یکی از فروشگاه های عرضه ماری جوانا در تورنتو، از ایده اختصاص یک فضای مشخص مانند یک اتاق در املاک اجاره ای برای کشیدن آن استقبال می کند و می گوید: کاندومینیوم ها دارای اتاق نمایش و اتاق میهمانی هستند. بنابراین چرا اتاق ماری جوانا نداشته باشند؟!

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا با ممنوع شدن دود کردن ماری جوانا در واحدهای اجاره ای موافقید؟

کانادا و صادرات غیر قانونی 1.2 بیلیون دلار ماری‌جوانا

براساس این گزارش اقتصادی، کانادا‌ سال گذشته، حدود 1.2 میلیارد دلار ماری‌جوانا‌ یا 20 درصد کل تولید آن در کشور را به صورت غیرقانونی به خارج از کشور فروخته است
ایران استار – اتاوا- براساس تحقیقات به عمل آمده توسط آژانس فدرال نه تنها کانادایی‌ها توانایی پرورش ماری‌جوانا ، بلکه امکان صادرات غیر قانونی آن را نیز دارند.
براساس این گزارش اقتصادی، کانادا‌ سال گذشته، حدود 1.2 میلیارد دلار ماری‌جوانا‌ یا 20 درصد کل تولید آن در کشور را به صورت غیرقانونی به خارج از کشور فروخته است.در صورتی که این میزان در سال 1961 فقط 2 درصد تولید داخلی را به خود اختصاص داده بود.
با قانونی شدن استفاده تفریحی از ماری‌جوانا در ماه ژوئیه، کانادا می‌بایست نظارت بیشتری را بر تولید این محصول اعمال کند. این گزارشات که بصورت 3 ماهه منتشر می‌شود دولت را قادر می‌سازد تا در تصمیم‌گیری‌های خود در رابطه با مسائل اجتماعی و اقتصادی تولید و فروش ماری‌جوانا تجدید نظر کند.‌ در این گزارش، اطلاعات مفیدی در رابطه با تولید و خرید و فروش این گیاه در بازار سیاه داخلی نیز آمده است .
"کنراد باربر دوک"، اقتصاددان که بر روی این گزارش کار کرده است گفت: که محققان دراین گزارش، داده‌هایی مانند میزان مصرف و تولید داخلی سهم کانادا در بازار آمریکا را در نظر گرفته‌اند‌. او گفت که ارقام صادراتی مهم‌ است چون تاثیرات آن‌ می‌تواند به‌ تولید ناخالص داخلی کانادا آسیب برساند. او گفت ما باید بدانیم که در مرزهایمان چه اتفاقی می‌افتد.
تقریبا تمام ماری‌جوانای مصرفی در کانادا در داخل کشور تولید می‌‌شود‌. این میزان را می‌توان با تولید داخلی توتون و تنباکو، آبجو و شراب مقایسه کرد. بر‌اساس این تخمین، تولید ماری‌جوانا در سال 2014 حدود 3.4 میلیارد دلار بود، در حالیکه تولید دخانیات سالیانه 1 میلیارد دلار و تولید الکل 2.9 میلیارد دلار بوده است. تخمین زده می‌شود که در سال گذشته‌ 4.9 میلیون کانادایی بین 15 تا 64 سال‌، 5.7 میلیارد دلار ماری‌جوانا مصرف کرده‌اند. که البته این میزان کمتر از مصرف تنباکو (16 میلیارد دلار)‌ و آبجو‌، شراب و سودا (22.3 میلیارد دلار) بوده است.
از حدود 770 تن ماری‌جوانا مصرفی، 94 درصد به مصارف غیر‌پزشکی و یا غير قانونی‌ رسیده است. در طول دهه گذشته کانادایی‌ها بیشتر به پرورش این گیاه رو آورده‌اند اگر چه قیمت آن از 12‌ دلار برای هر گرم در سال 1989 به 7.50 دلار در سال گذشته کاهش یافته است.
بر طبق این آمار، بین سال‌های 1961 تا 2017، هزینه‌های خانوار برای ماری‌جوانا در هر سال شش درصد افزایش یافته، این سازمان افزود" امروزه مصرف‌کنندگان مواد مخدر به طور متوسط 100 دلار در ماه هزینه مواد می‌کنند".
طبق گزارش آژانس فدرال سهم مصرف در میان افراد 45 تا 64 ساله افزایش یافته است. در سال 1975، افرادی که در این گروه سنی بودند، چهار درصد کل هزینه‌های خانوار را تشکیل می‌دادند و در سال 2017 این سهم به 23 درصد افزایش یافته است.

شاپیفای، وب سایت انتخابی دولت انتاریو برای عرضه آنلاین ماری جوانا

تورنتو- توبیاس لوتکه، مدیر اجراییShopify ، قراردادی را برای عرضه آنلاین ماری جوانا در انتاریو با سازمان Ontario Cannabis Retail Corp. (وابسته به LCBO) منعقد کرده است.

جورج سولئاس، مدیر اجرایی LCBO با اعلام این خبر گفت:َ اولویت نخست ما عرضه ایمن ماری جوانای تفننی بر اساس قوانین استان می باشد. مشتاقانه در انتظار به کار گرفتن تجربیات مان به عنوان یک فروشگاه طراز اول آنلاین جهت عرضه ایمن ماری جوانا به مشتریان جدید خود می باشیم.

دولت انتاریو در کنار عرضه آنلاین ماری جوانا، در مرحله اول 40 فروشگاه عرضه را در سطح استان راه اندازی خواهد کرد. تعداد این فروشگاه ها تا پایان سال 2020 به 150 افزایش خواهد یافت.

فروش ماری جوانا در انتاریو پس از قانونی شدن آن در کانادا، تنها از طریق آنلاین و فروشگاه های دولتی ویژه صورت خواهد گرفت. هرچند دولت های برخی از استان های کشور، از جمله آلبرتا و بریتیش کلمبیا، عرضه خصوصی ماری جوانا را نیز مجاز اعلام کرده اند.

ماری جوانا؛ طلای سبز!
انتاریو- تعداد شرکت هایی که کارشان را با فعالیت در زمینه استخراج معادن و نفت و گاز آغاز کردند و هم اکنون به صنعت پرورش ماری جوانا روی آورده اند، طی چند ماه اخیر به بیش از 40 شرکت رسیده است. از نظر آنها، ماری جوانا حکم طلا را دارد. طلای سبز!

با نزدیک شدن موعد قانونی شدن مصرف تفننی ماری جوانا در کانادا، ارزش سهام 4 شرکت Canopy Growth Corp.، Aurora Cannabis Inc.، Aphria Inc. و MedReleaf Corp. به بیش از 1 میلیارد دلار رسیده است. ارزش کل شرکت های کانادایی تولیدکننده ماری جوانا 32 میلیارد دلار برآورد شده است. بد نیست این را هم بدانید که میزان فروش ماری جوانا برای مصرف تفننی و دارویی تا سال 2021 به 8 میلیارد دلار کانادا خواهد رسید.

Most viewed topics today