رافائل گروسی: مسائل باقی مانده میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران را نمی توان نادیده گرفت

Submitted on پ., 09/22/2022 - 12:59

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  در پاسخ به پرسش خبرنگاران در سازمان ملل، اعلام کرد: «پروندۀ مسائل باقی‌مانده میان ایران و آژانس به عنوان ناظر هسته ای سازمان ملل، بسته نخواهد شد».

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در ادامه با تأکید بر اینکه «تحقیقات آژانس دربارۀ تعهدات پادمانی ایران رها نخواهد شد»، در عین حال ابراز امیدواری کرد که طی چند روز آینده با مقامات ایران دیدار کند.

رافائل گروسی در گفتگو با خبرنگاران همچنین تصریح کرد: «در حال حاضر دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای ایران محدود است». وی در ادامه افزود: «ما آمادۀ تعامل مجدد با ایران هستیم».

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی همچنین تأکید کرد: «به رغم آنکه دولت تهران بر بسته شدن پروندۀ تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی برای احیای پیمان هسته‌ای  ۲۰۱۵ اصرار دارد، مسائل باقی مانده بین ایران و ناظر هسته ای سازمان ملل، نادیده گرفته نخواهد شد».

اظهارات اخیر رافائل گروسی مبنی بر لزوم پاسخگویی ایران به پرسش ها و تردیدهای آژانس دربارۀ تعهدات پادمانی این کشور، در حالی صورت گرفته است که ایران بسته شدن پروندۀ تحقیقات آژانس را به عنوان پیش شرطی برای احیای توافق هسته ای برجام دانسته است.

همچنین چند روز پیش، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران، ابراز امیدواری کرده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیقات خود دربارۀ سه مکان مشکوک به غنی‌سازی اورانیوم در ایران را مختومه اعلام کند. وی گفته  بود که شواهد حاکی از آن است که مدیران آژانس قصد دارند به این پرونده خاتمه دهند. 

محمد اسلامی همچنین گفته بود: «پیغام‌ها و پیام‌هایی که از طرف آژانس آمده، نشان می‌دهد که قصد بستن این پرونده را دارند. امیدواریم صادق باشند و بیش از این وقت خود را تلف نکرده و فکر نکنند که با چنین موردی بتوانند فشار حداکثری خود را اعمال کنند.»

اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران بر سر سه مکان مورد مناقشه اعلا‌م‌نشده‌ای است که در آنها ذرات اورانیوم یافت شده است. ایران می‌گوید درباره منشأ این ذرات به آژانس توضیح داده اما آژانس این توضیحات را قانع‌کننده نمی‌داند.

این در حالی است که پروندۀ مسائل پادمانی ایران به یکی از بن‌بست‌های اصلی دستیابی به توافق برای احیای برجام تبدیل شده و مذاکرات وین در این زمینه به حالت تعلیق درآمده است. 

در همین حال، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران، روز گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی با «متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا» با درخواست مختومه شدن پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «مسائل پادمانی تا چه زمانی قرار است به عنوان یک اهرم فشار علیه ایران مورد سوء‌استفاده قرار گیرد؟»

وی همچنین اظهار داشت که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون بارها بر صلح‌آمیز بودن و عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از مقررات این آژانس تاکید کرده است».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز