قیمت کاندوهای جدید تورنتو در یک ماه ۳۰ هزاردلار کاهش یافت

Submitted on پ., 11/17/2022 - 17:21

به گفته Better Dwelling، تقاضا برای مسکن نوساز در منطقه بزرگ تورنتو کاملاً از بین رفته است.

بر اساس گزارش BILD GTA و گروه Altus، فروش خانه های نوساز در ماه سپتامبر ۹۰ درصد کاهش یافت. قیمت خانه در حال حاضر در حال کاهش است، به خصوص قیمت آپارتمان در این ماه ۳۰ هزار دلار کاهش یافته است. خریداران کاندومینیوم بیشتر سرمایه گذار بودند و آن سرمایه گذاران ناپدید شده اند و لیست در حال ترمیم است.

قیمت آپارتمان های جدید تورنتو به طور ناگهانی کاهش می یابد

قیمت خانه های نوساز در منطقه تورنتو بزرگ (GTA) ولی نه به اندازه ی خانه های موجپد در حال کاهش است. قیمت معیار برای یک خانه تک‌خانوار که شامل خانه‌های مستقل، نیمه مستقل و خانه‌های قطاری است، در ماه سپتامبر به ۱.۸۵ میلیون دلار کاهش یافت که ۰/۴ درصد یا ۸۴۰۰ دلار در ماه کاهش داشت. قیمت فعلی ۴/۲ درصد یا 80698 دلار کمتر از اوج خود در جولای ۲۰۲۲ است. در عوض، کاهش در بازار مسکن دست دوم تندتر بوده و از اوج خود با درصدهای دو رقمی افت کرده است.

قیمت آپارتمان های نوساز حتی شدیدتر و ناگهانی کاهش یافت. در ماه سپتامبر، قیمت معیار یک آپارتمان به ۱/۱۶ میلیون دلار کاهش یافت. این میزان نسبت به ماه قبل ۲/۵ درصد یا ۳۰۲۰۰ دلار و نسبت به اوج در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ به میزان ۷/۴ درصد یا ۹۳۱۰۰ دلار کاهش داشته است. چنین کاهش ماهانه ی کاندو تقریباً ۵ برابر خانه های تک خانوار است. اگرچه این اصلاح ۱۰ درصد یا بیشتر نیست، اما نزدیک به این مقداراست(۷/۴).

فروش خانه های نوساز ۹۰ درصد کاهش یافت
تقاضا برای خانه های جدید در بازار تحت سلطه سرمایه گذاران GTA ناپدید شده است. تنها ۴۵ خانه تک خانوار در ماه سپتامبر فروخته شد که ۹۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. این کندترین ماه سپتامبر از نظر فروش حداقل در یک دهه گذشته بود.

تقاضای کاندومینیوم مارپیچ نزولی مشابهی داشته است. تنها ۲۸۹ کاندو در ماه سپتامبر فروخته شد که ۸۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. باز هم، این بدترین سپتامبر در حداقل ۱۰ سال اخیر است.

کاهش فروش به ویژه در شهر تورنتو شدید بود. تنها ۱۰۹ کاندو در ماه سپتامبر فروخته شد که نسبت به سال قبل ۹۲ درصد کاهش داشت. هیچ خانه‌ای برای یک‌خانوار در مقایسه با ۷۱ خانه در سال قبل در طول ماه فروخته نشد.

لیست موجودی خانه های جدید افزایش می یابد، اما فروش پایین است
بنا بر گزارش تورنتوپرشنز،‌ موجودی مسکن جدید در منطقه تورنتو بزرگ در حال افزایش است، اما نه در سطوح قبل از سال ۲۰۲۰. در ماه سپتامبر ۱۱۹۰۰ خانه جدید برای فروش وجود داشت که ۱۴/۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت. موجودی خانه های یک خانواده به ۱۶۰۹ واحد کاهش یافت یا ۱ درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت. موجودی کاندومینیوم به شدت به ۱۰۲۹۰ واحد افزایش یافت که ۱۷/۱ درصد افزایش داشت. اما هرگز سطح موجودی در دهه منتهی به سال ۲۰۲۱ به استثنای بازار سال ۲۰۱۷ تا این سطح پایین نبوده است، . فروش ضعیف باعث تاخیر در راه اندازی پروژه های جدید می شود، بنابراین افزایش موجودی آپارتمان تا حدودی تعجب آور بود.

این گزارش نتیجه گیری می کند که افزایش نرخ بهره بانک مرکزی نقش مهمی در بازار داشته است و اهرم و سودآوری را سرکوب کرده است. با توجه به اینکه نزدیک به ۶۰ درصد کاندوهای جدید در تورنتو متعلق به سرمایه گذاران است، این قابل پیش بینی است. چیزی که پیش‌بینی آن آسان‌ نیست اینست که آیا سرمایه‌گذاران به این زودی به بازار بازخواهند گشت، به خصوص که وام‌های مسکن سرمایه‌گذاری تحت مقررات سخت‌گیرانه‌تری در سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرند.

تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز