جو بایدن با "زنان و شهروندان شجاع ایران" ابراز همبستگی کرد

Submitted on پ., 09/22/2022 - 00:57

روز چهارشنبه ۳٠ شهریور، ساعتی بعد از آن که ابراهیم رئیسی از تریبون سازمان ملل "بی‌عدالتی" آمریکا و دورویی این کشور در قبال حقوق بشر را به باد انتقاد گرفت، جو بایدن به نوبۀ خود از همان تریبون اعلام کرد: "ما در کنار شهروندان و زنان شجاع ایرانی قرار داریم که در همین لحظه برای دفاع از ابتدایی‌ترین حقوق خود مشغول تظاهرات هستند".

قبل از او رئیسی با اشاره به واقعۀ مرگ مهسا امینی گفته بود که این رخداد در حال بررسی است. او در عین حال "استانداردهای دوگانه"ی آمریکا را در مورد موضوعاتی چون حقوق بشر محکوم کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جریان دارد که موج اعتراضات در ایران باز هم گسترده‌تر شده است. به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه حتی شهر قم از این موج برکنار نمانده است.

قبل از جو بایدن، وزیر امور خارجۀ بریتانیا جیمز کلورلی نیز گفت که جمهوری اسلامی باید راه و روش خود را تغییر دهد. همچنین امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنالنا بربوک وزیر خارجۀ آلمان از حقوق زنان ایرانی دفاع کرده‌اند.

موج تظاهرات مردم ایران که در اعتراض به مرگ در حین بازداشت مهسا امینی برخاست، از همان آغاز مسئلۀ حجاب اجباری را به عنوان یکی از اصلی‌ترین محورهای اعتراض قرار داد.

در مجمع عمومی سازمان ملل، جو بایدن علاوه بر حمایت از اعتراضات ایرانیان، انتقادهای تندی را علیه مسکو مطرح کرد. بایدن گفت که روسیه می‌خواهد اوکراین را نابود کند. به گفتۀ وی مسکو به شکلی شرم‌آور اصول بنیادین سازمان ملل متحد را زیر پا گذاشته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز