جایزه گنکور ۲۰۲۲ دبیرستانی‌ها به سَبیل غُصوب، نویسنده لبنانی-فرانسوی رسید

Submitted on پ., 11/24/2022 - 09:42

جایزه ادبی گنکور فرانسه در بخش انتخابی دانش‌آموزان دبیرستانی به رمانی به نام بیروت سور سن، اثر سبیل غُصوب، نویسنده فرانسوی لبنانی‌تبار تعلق گرفت.

بلاندین لوبروکیه، دانش آموز سال آخر دبیرستان شِربور روز پنجشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) این خبر را در دفتر جایزه گنکور در شهر رِن به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد.

رمان سبیل غصوب در واقع یک پرونده تحقیق است که در آن راوی از پدر و مادرش درباره کشور مبدأشان، لبنان پرسش می‌کند. پدر و مادر غصوب در دوران جنگ داخلی لبنان در سال ۱۹۷۵ از کشورشان مهاجرت کرده و در فرانسه اقامت گزیدند و خود او در سال ۱۹۸۸ در پاریس به دنیا آمد.

رمان بیروت سور سن که انتشارات استوک آن را منتشر کرده، با درنگ روی موضوعات خانواده، مهاجرت و تبعید، نظر دانش‌آموزان دبیرستانی فرانسه را به خود جلب کرده است.

جایزه ادبی گنکور دبیرستان‌ها در سال ۱۹۸۸ پایه‌گذاری شد و امسال دو هزار دانش‌آموز از سراسر فرانسه برای انتخاب رمان سال و اختصاص این جایزه بسیج شدند. مذاکرات دانش‌آموزان در شش شهر لیون، متز، نانت، نیم، پاریس و رن انجام شد. آنها در روز ۲۱ نوامبر ۴ نامزد نهایی جایزه را انتخاب کرده بودند.

گنکور دبیرستانی‌ها امروز به یکی از محبوب‌ترین جوایز ادبی در فرانسه تبدیل شده و کتاب‌های برنده این جایزه از پرفروش‌ترین کتاب‌ها هستند. انطباق، رمان کلارا دوپون مونو که برنده جایزه ۲۰۲۱ شد، تاکنون نزدیک به ۲۵۰ هزار نسخه فروخته است.

سایر رمان‌های برگزیده دبیرستانی‌ها مانند بر اساس داستانی واقعی اثر دلفین دی ویگان (۲۰۱۵) یا سرزمین کوچک، اثر خواننده رپ، گائل فی (برنده ۲۰۱۶)، بیش از ۲۰۰ هزار فروخت.

حقیقتِ ماجرای هری کوبرت، نوشته ژوئل دیکر سوئیسی نیز که برنده همین جایزه در سال ۲۰۱۲ شده بود، بیش از ۸۰۰ هزار نسخه‌اش فروخته شد.

پیش از این جایزۀ ادبی گنکور ٢٠٢٢ به بریژیت ژیرو نویسندۀ فرانسوی برای نگارش رمان سریع زندگی کردن اهدا شده بود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز