جان باختن یکی از زخمی‌ها در بوکان؛ هه‌نگاو از بازداشت قهری ۲۵ نفر از جمله ۵ کودک در آبدانان خبر داد

Submitted on س., 11/29/2022 - 12:47

در ادامه خیزش سراسری، فشار و سرکوب فراگیر حکومتی در شهرهای استان کردستان و دیگر شهرهای کردنشین غرب ایران در روز سه‌شنبه ۸ آذر نیز ادامه یافت.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان از بازداشت قهری شماری از شهروندان معترض در شهر کوچک آبدانان واقع در استان ایلام خبر داد و نوشت که مأموران در این شهر با یورش به خانه‌های شهروندان در طول ۱۱ روز دست کم ۲۵ نفر از آنان از جمله ۵ کودک را ربوده یا به صورت قهری بازداشت کرده‌اند.

هه‌نگاو در گزارش خود با اعلام نام افراد ربوده شده نوشت که در بیشتر موارد، این شهروندان در نخستین ساعات بامداد و با یورش و ارعاب در فضای منزل و تهدید اعضای خانواده‌ها بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو که تقریبا همه روزه هویت بازداشتی‌های کردستان را احراز و منتشر می‌کند، روز دوشنبه نیز نام ۲۲ نفر از افراد بازداشتی در سرابله، شهر کوچک دیگر استان ایلام را منتشر کرده بود.

ابراهیم شریفی ۲۹ ساله و اهل بوکان، که در جریان مقاومت مردمی هفته گذشته این شهر با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به شدت مجروح شده بود، روز سه‌شنبه ۸ آذر در اثر شدت جراحات در بیمارستان "سید شهدا" ارومیه جانباخت.#مهسا_امینی#ژینا_امینی pic.twitter.com/QEtKIXRK33

این سازمان مردم‌نهاد همچنین در توییتر خود از کشته شدن یکی از زخمی‌های خیزش مردمی در بوکان خبر داد و نوشت ابراهیم شریفی، ۲۹ ساله و اهل بوکان که در جریان مقاومت مردمی هفته گذشته این شهر با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به شدت مجروح شده بود، روز سه‌شنبه ۸ آذر در اثر شدت جراحات در بیمارستان «سیدالشهدا» ارومیه جان باخت.

این رسانه آمار کشته‌شدگان خیزش سراسری در کردستان از روز ۲۶ شهریور تا ۷ آذر، ۱۱۸ نفر ذکر کرده و گفته که از این تعداد ۱۵ نفر کودک و ۷ نفر زن بوده‌اند. هه‌نگاو همچنین با اعلام این که ۷ تن از این قربانیان زیر شکنجه جان باخته‌اند، شمار بازداشتی‌ها در این بازه را بیش از ۵ هزار نفر تخمین زده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز