فرانسه: فردی که به ظن شرکت در قتل خاشقجی بازداشت شده بود، آزاد شد

Submitted on چ., 12/08/2021 - 12:53

روز چهارشنبه ٨ دسامبر/۱۷ آذر، دادستان کل پاریس اعلام کرد: "فردی که بر اساس حکم جلب بین‌المللی صادره از ترکیه، در فرودگاه شارل دوگل بازداشت شد، بعد از بررسی‌های دقیق هویتی آزاد شد".

دادستان در مورد هویت این فرد توضیحی نداده اما منابع آشنا با پرونده به خبرگزاری فرانسه گفتند که علت بازداشت تشابه اسمی بوده است: اما علاوه بر نام و نام خانوادگی (خالد العتیبی)، ماه، سال و محل تولد با مشخصات کسی که حکم جلب برایش صادر شده، تطبیق می‌کند. همین منبع حتی از شباهت چهرۀ دو نفر سخن گفته است.

ظاهراً مقامات فرانسوی بعد از دریافت اطلاعات تکمیلی از ترکیه، فرد بازداشت شده را آزاد کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که روز گذشته، هنگامی که فرد مشکوک قصد پرواز به سوی ریاض را داشت، در مرحلۀ کنترل گذرنامه به دلیل فعال شدن "اخطار قرمز" (Red Notice) اینترپل تحت بازداشت قرار گرفت.

شب گذشته، چند ساعت بعد از بازداشت این فرد، سفارت عربستان در پاریس اعلام کرد که این تبعۀ سعودی هیچ ارتباطی با پروندۀ قتل جمال خاشقجی ندارد و باید هرچه زودتر آزاد شود.

یک منبع نزدیک به دستگاه‌های اطلاعاتی سعودی نیز به خبرگزاری فرانسه اطمینان داد که خالد العتیبی و سایر متهمان به قتل پروندۀ خاشقجی در زندان‌های عربستان‌اند. این منبع می‌افزاید که صدها نفر در عربستان صاحب همین نام و نام خانوادگی‌اند.

با اینحال معلوم نیست که در صورت زندانی بودن خالد العتیبی، به چه دلیل اخطار قرمز پلیس بین‌الملل فعال شده است؟ خبرگزاری فرانسه در پاسخ به این پرسش می‌نویسد که اسامی اکثر متهمان پروندۀ خاشقجی هنوز فاش نشده و به همین دلیل اخطار قرمز اینترپل همچنان به اسم خالد العتیبی واکنش نشان داده است. ولی زمانی که عربستان محاکمۀ متهمان به قتل را به‌راه انداخت، اسامی چند تن از آنان در رسانه‌های بین‌المللی اعلام شده بود. اسم خالد العتیبی نیز در آن زمان در فهرست متهمان قرار داشت.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز