در نزدیک به یک سال حتی یک افغانستانی در معرض خطر، ویزای آلمان نگرفته است

Submitted on Mon, 09/18/2023 - 12:51

روزنامه "بادیشه سایتونگ" که در شهر اشتوتگارت آلمان منتشر می‌شود، در گزارشی که روز یکشنبه ۱۷ سپتامبر، ۲۶ شهریور منتشر کرده از یک معمای عجیب پرده برداشته است. این روزنامه می نویسد: "از تصویب طرح دولت برای پذیرش افغانستانی‌هائی که جانشان به شدت در خطر است یازده ماه می گذرد، اما حتی یک تن با استفاده از این طرح وارد آلمان نشده است".

بادیشه سایتونگ می افزاید: "دولت در پاسخ فراکسیون حزب چپ اعلام کرده است که نخستین افرادی که در چارچوب طرح پذیرش برای سفر خود موافقت کسب کرده اند، باید به زودی ویزا بگیرند".

در ادامه همین گزارش می خوانیم: "ارقام موجود نشان می دهند که در آینده نزدیک هم تعداد افغانستانی هائی که در چارچوب برنامه مصوب دولت می توانند به آلمان وارد شوند، قابل توجه نخواهد بود. به گفته مقام های دولتی، تا روز ششم سپتامبر تنها ۲۰ تن بررسی های امنیتی را پشت سر گذاشته و موفق به کسب مجوز سفر به آلمان و آغاز روند صدور ویزا شده‌اند.

اعتراض فراکسیون حزب

کلارا بونگر نماینده حزب چپ در مجلس فدرال آلمان با اشاره به این رقم از اقدام دولت به عنوان "یک ترازنامه زیرخاکی" یاد می‌کند و می‌گوید: "من از خودم می پرسم آیا دولت تمایل جدی به اجرای طرح پذیرش افغانستانی های در معرض خطر دارد یا این که منتظر است تا توجه افکار عمومی کاهش یابد و بی سرو صدا موضوع را به خاک بسپارد"؟

در شرایطی که حتی یک افغانستانی در معرض خطر جدی تاکنون اجازه ورود به آلمان را کسب نکرده، از اول اسفند تا آخر اوت امسال ۲۳ هزار و ۷۹۸ تن از افغانستانی‌ها توانسته‌اند با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان از راه های گوناگون خود را به آلمان برسانند و در این کشور درخواست پناهندگی بدهند.

دوران سخت و طولانی انتظار نوبت ویزا

به گزارش رسانه‌های آلمانی، در حال حاضر پناهجویان افغانستانی پس از سوری ها دومین گروه را به لحاظ تعداد در آلمان تشکیل می دهند.

نماینده حزب چپ آلمان در مجلس فدرال به روزنامه بادیشه سایتونگ گفته است: "زنان، مردان و کودکان افغانستانی که در این کشور انتظار الحاق به خانواده‌های خود در آلمان را می‌کشند، باید مدت‌ها انتظار بکشند و دوران سختی را سپری کنند".

خبرگزاری آلمان به نقل از دولت به تازگی اعلام کرده است که انتظار این شهروندان برای کسب قرار مصاحبه برای ویزا بیش از یکسال طول می‌کشد. در حال حاضر تنها سفارتخانه های آلمان در تهران و اسلام آباد برای بررسی درخواست ویزای افغانستانی ها به آن ها نوبت می دهند.

منتظرانی که ناامید شده و به کشورهای دیگر رفته اند

به گزارش رسانه های آلمانی، برلین از آغاز بازگشت طالبان به قدرت (۱۵ اوت ۲۰۲۱) تا ۲۵ اوت امسال (۲۰۲۳) در مجموع با سفر حدود ۴۴ هزار شهروند افغانستان به آلمان موافقت کرده است. از این تعداد، بیش از ۳۰ هزار تن تاکنون به آلمان وارد شده‌اند. دولت آلمان بر این باور است که در این میان بخشی از منتظران ناامید شده و به کشورهای دیگر رفته‌اند.

افزایش شدید تعداد پناهجویان در آلمان سبب شده است که برخی سیاستمداران خواستار پایان دادن به برنامه پذیرش شهروندان در معرض خطر افغانستان شوند. آلکساندر ترون سخنگوی سیاست داخلی اتحاد دموکرات مسیحی از جمله این سیاستمداران است. اتحاد دموکرات مسیحی مرکب از دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی بزرگترین فراکسیون اپوزیسیون را در مجلس فدرال تشکیل می دهد و مهم ترین رقیب حزب سوسیال دموکرات است که در حال حاضر در راس دولت ائتلافی قرار دارد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز