بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد

Submitted on س., 09/19/2023 - 13:52

جو بایدن در بخشی از سخنانش در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که آمریکا همچنان «متعهد» است که جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست نیابد.

او همچنین تاکید کرد که واشنگتن تلاش می‌کند با همکاری متحدان خود فعالیت‌های «بی‌ثبات‌کننده» ایران را که به گفته او «امنیت منطقه و جهان» را «تهدید» می‌کند مهار نماید.

رئیس جمهور آمریکا هیچ اشاره‌ای به توافق اخیر میان تهران و واشنگتن در زمینه تبادل زندانیان و آزادسازی ۶ میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران نکرد.

همچنین بخوانیدزندانیان دو تابعیتی به آمریکا رسیدند؛ سیامک نمازی: بهای گروگانگیری را برای ایران پرهزینه کنید؛ ترامپ، بایدن را بی‌کفایت خواند

اظهارات جو بایدن در حالیست که پنج شهروند ایران‌آمریکایی که در قالب توافق میان دو کشور آزاد شدند ساعاتی پیش از سخنرانی امروز وی به آمریکا رسیدند.

جو بایدن در بخش دیگری از سخنرانی خود از کشورهای جهان خواست جلوی «تجاوز عریان» روسیه به اوکراین بایستند تا از هرگونه تجاوز آتی «از این نوع» جلوگیری شود.

همچنین بخوانیدبایدن خواستار ایستادگی جهان در برابر «تجاوز عریان» روسیه به اوکراین شد

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود گفت: «روسیه بر این باور است که جهان خسته خواهد شد و به او اجازه خواهد داد بدون عواقب به تجاوز خود به اوکراین ادامه دهد.» جو بایدن در ادامه سخنان خود با طرح سوالی افزود: «اگر اجازه دهیم اوکراین تجزیه شود، آیا استقلال کشورها همچنان تضمین شده خواهد بود؟»

سخنان بایدن در حمایت از کی‌یف درحالی ارائه شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هم برای اولین بار بعد از حمله نظامی روسیه به خاک کشورش، به صورت حضوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده و قرار است سخنرانی خود را ارائه کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز