اوکراین: مسکو با استقرار سلاح‌های اتمی‌اش، کشور بلاروس را به گروگان خواهد گرفت

Submitted on ی., 03/26/2023 - 09:00

روز یکشنبه ۶ فروردین، اولکسی دانیلف، مشاور امنیت رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد که طرح مسکو برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در کشور بلاروس، این کشور را به بی‌ثباتی خواهد کشاند.

یک روز قبل، روسیه و بلاروس توافقنامه‌ای را برای انجام این کار امضا کردند. به این مناسبت ولادیمیر پوتین تأکید کرد که این توافق به هیچ عنوان ناقض تعهدات روسیه در مورد عدم گسترش سلاح‌های اتمی نیست. از نظر او استقرار تسلیحات اتمی روسیه در کشور همسایه، بلاروس، قابل مقایسه با حضور سلاح‌های اتمی آمریکا در اروپاست.

بلاروس با لهستان که عضو ناتو است مرز مشترک دارد. روسیه قبلاً ده بمب‌افکن قادر به حمل سلاح‌های اتمی را در بلاروس مستقر کرده است.

پوتین ادعا کرد که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس از مدتها قبل خواهان پذیرش سلاح‌های روسی بوده. او گفت: «هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای نیفتاده. آمریکا از چند دهه قبل سلاح‌های اتمی تاکتیکی‌‌اش را در خاک کشورهای متحدش مستقر کرده است».

تاکنون واشنگتن واکنش جدی به این موضوع نشان نداده. وزارت دفاع آمریکا فقط اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای حاکی از عزم روسیه برای استفاده از سلاح اتمی در جنگ اوکراین مشاهده نمی‌شود و بنابراین آمریکا نظم استراتژیک تسلیحات اتمی خود را تغییر نخواهد داد.

تفاوت سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی و استراتژیک در برد و قدرت انفجار است. طبق تعریف ناتو سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی «می‌توانند تا عمق ۳٠٠ کیلومتری به مواضع دشمن ضربه بزنند»، در حالی که سلاح‌های استراتژیک در شعاع چند هزار کیلومتری عمل می‌کنند. قدرت انفجار سلاح‌های تاکتیکی بین ۳٠٠ تن تا ۳٠٠ کیلوتن است، در حالی که قدرت انفجاری سلاح‌های استراتژیک معمولاً با واحد مگاتن سنجیده می‌شود (واحد تُن در این موارد معادل انفجاری است که با استفاده از هزار کیلوگرم  تی.ان.تی رخ می‌دهد).

بمب هیدروژنی شوروی که در چارچوب آزمایش‌های هسته‌ای این کشور در دهۀ ۱٩۶٠ منفجر شد و به «بمب تزار» یا «شیئ ۶٠۲» شهرت یافت، با قدرت ۵۷ مگاتُن، قوی‌ترین بمب هسته‌ای تاریخ محسوب می‌شود. شوروی این بمب را در زمان خروشچف و در گرماگرم مسابقۀ تسلیحاتی با آمریکا ساخت و آن را در روز ۳٠ اکتبر سال ۱٩۶۱، بر فراز مجمع‌الجزایر «نوایا زملیا» منفجر کرد. این جزایر در شمال روسیه، در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است. گفته می‌شود که نور ناشی از انفجار این بمب در فاصلۀ هزار کیلومتری دیده شده بود.

بر اساس اطلاعات رسمی، امروزه هیچ کشوری بمب‌هایی با این قدرت در اختیار ندارد. قوی‌ترین بمب‌های هسته‌ای کنونی آمریکا یا روسیه بین ۱٨ تا ۲۵ مگاتن قدرت انفجار دارند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز