اعضای شبکه جاسوسی موساد که یک شرکت و چندین فرد ایرانی در ترکیه را زیر نظر داشتند دستگیر شدند

Submitted on چ., 05/24/2023 - 08:58

روزنامه ترکیه‌ای صباح در گزارشی که در شماره سه‌شنبه 2 خرداد خود منتشر کرد به نقل از سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) نوشت که یک شبکه جاسوسی موساد (سرویس اطلاعاتی اسرائیل) در استانبول را شناسایی و ۱۱ نفر از جمله دو شهروند ترکیه‌ای را در این ارتباط دستگیر کرده است.

بر پایه این گزارش، شبکه جاسوسی موساد، متشکل از ۱۵ نفر، وظیفه جمع آوری اطلاعات درباره یک شرکت و ۲۳ فرد دارای روابط تجاری با ایران را بر عهده داشته است. دیلی صباح می‌افزاید که این شبکه که توسط شخصی به نام سلجوق کوچک‌کایا رهبری می‌شده، اطلاعاتی را درباره محل سکونت، محل کار، پروازهای خارج از کشور، مکالمات تلفنی، حساب‌های بانکی و املاک افراد مرتبط با ایران جمع‌آوری کرده و در اختیار موساد قرار داده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای، اسرائیل از طریق سرکان اوزدمیر، کارمند سابق نیرو‌های مسلح ترکیه که به دلیل ارتباط با جریان فتح‌اله گولن از ترکیه خارج شده، توانسته این شبکه را سازماندهی کند.

روزنامه صباح همچنین نوشته است که سلجوق کوچک‌کایا دیدارهای متعددی با ماموران موساد در اروپا داشته است و آموزش‌های لازم به خصوص در زمینه برقراری ارتباط مخفیانه با سرویس اطلاعاتی اسرائیل دریافت کرده است.

میت در بیانیه خود اعلام کرده است که دو عامل فراری شبکه جاسوسی موساد همچنان تحت تعقیب هستند.

در سال‌های اخیر ترکیه به زمین جنگ اطلاعاتی ایران و اسرائیل تبدیل شده است. دسامبر ۲۰۲۲ پلیس استانبول و سازمان اطلاعات ملی ترکیه در عملیات مشترکی ۷ نفر را در ارتباط با جاسوسی از فلسطینیان در این کشور دستگیر کردند. افراد دستگیر شده متهم به افشای اطلاعات مربوط به مهاجران فلسطینی در این کشور به سازمان اطلاعات اسرائیل بودند.

سال گذشته نیز، مقامات ترکیه از بازداشت چندین نفر وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی ایران به دلیل برنامه‌ریزی برای ترور شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه خبر دادند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز